Biophilic design, czyli wnętrza bliskie naturze 

13/10/2024

Brak odpowiedzi

Kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie i nastrój. Wycisza, odpręża i pozwala na szybszą regenerację. Kojąco oddziałuje na układ nerwowy. Nie zawsze jest jednak dostępny na wyciągnięcie ręki. Gdzie mają poszukiwać go mieszkańcy dużych miast? Odpowiedź wydaje się prosta: mogą wyjechać i odpocząć na łonie natury. Współczesny zabiegany człowiek dla zachowania harmonii i spokoju potrzebuje jednak stałego obcowania z przyrodą – nie tylko w trybie weekendowym, ale właśnie tu i teraz: w domu i w biurze. Wyzwaniu temu próbuje sprostać rosnący w siłę trend biophilic design obecny w kolekcjach dostępnych w sklepach meblowych BoConcept w Warszawie i Poznaniu.

Biofilia to miłość do natury, co jest jednym z motywów kreowania wzornictwa skandynawskiego. Proste i funkcjonalne meble są inspirowane krajobrazami Skandynawii i charakteryzują się surowymi liniami i jasnymi kolorami, takimi jak biel, szarość i odcienie brązu.

Meble skandynawskie są znane ze swojej trwałości i wytrzymałości, dlatego są one idealne dla osób ceniących sobie funkcjonalność. Wiele z nich jest wykonanych z naturalnych materiałów. Prostota i minimalizm są kluczowe w projektowaniu mebli skandynawskich, co oznacza, że nie ma w nich zbędnych elementów i ozdób. Idealnie pasują również do każdego wnętrza, bez względu na styl i kolorystykę. Wiele z nich jest zaprojektowanych z myślą o wygodzie i z przeznaczeniem do wykorzystania w sypialni, salonie czy domowym biurze. To między innymi fotele i sofy z miękkimi i wygodnymi poduszkami, a także stoły i krzesła o ergonomicznych kształtach.

Biophilic design – co to znaczy?


Po raz pierwszy terminu biofilia użył w latach sześćdziesiątych XX wieku Erich Fromm. Znany niemiecki filozof i psychoanalityk opisywał nim umiłowanie wszystkiego, co żywe. Biofilia była w jego rozumieniu dążeniem do rozwoju i przeciwieństwem rozpadu. Pojęcie rozwinął i rozpropagował zoolog i biolog, prekursor współczesnej socjobiologii, Edward Osborne Wilson, który w 1984 roku napisał rozprawę zatytułowaną „Biophilia”. Pojmował tytułową biofilię jako „potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”. Prowadząc badania uniwersyteckie, zgłębiał znaczenie i rolę związku człowieka z naturą i wpływu urbanizacji na odłączanie ludzi od świata przyrody. 
Na tym gruncie ukształtowała się idea biophilic design, którego głównym zadaniem jest łączenie miejskiego życia z naturą. W myśl jej założeń projektuje się zrównoważone, przyjazne użytkownikowi przestrzenie, które mają być wyrazem łączenia współczesności i postępu ze światem przyrody. 

Meble skandynawskie a główne założenia trendu

Popularyzatorzy biofilii starają się odbudować relację człowieka z naturą, poprzez kształtowanie miejsc bogato nawiązujących do krajobrazu natury. Celem jest tworzenie przestrzeni użytkowych, które pozwolą na silne nawiązanie kontaktu ze środowiskiem naturalnym i będą odpowiadać na potrzeby człowieka. Zarówno w przestrzeniach publicznych jak i prywatnych konieczne jest zachowanie równowagi.

Natura we wnętrzach w praktyce

zapewnienie optycznego kontaktu z naturą
Dzięki zastosowaniu dużych okien otwiera się widok z pomieszczeń na tereny zielone na zewnątrz. To wyraz koncepcji, w myśl której wnętrza mają być swego rodzaju przedłużeniem naturalnego środowiska. Sprzyja temu również uwzględnienie w projekcie łatwo dostępnych balkonów i tarasów. Pełnią one rolę łącznika między architekturą a jej otoczeniem.

Zastosowanie żywych roślin

Rośliny to ważny element umożliwiający bezpośredni kontakt człowieka z naturą. W projektach często wykorzystywane są duże rośliny, które imitują naturalny krajobraz. Kwiaty, które zmieniają się wraz z porami roku, dodają naturalnego cyklicznego rytmu, a pnącza tworzą organiczne i swobodne kompozycje.

Wykorzystanie naturalnych materiałów

W biofilnych wnętrzach nie ma miejsca na udawanie. Autentyczność jest jedną z nadrzędnych wartości. Aby zbliżyć człowieka do korzeni, w aranżacjach stosuje się meble i dodatki wykonane z naturalnych surowców. To przede wszystkim drewno, kamień, juta, trawa morska, wiklina, wełna, len i inne materiały organicznego pochodzenia.

Ograniczanie barier

 

Koncepcja zbliżenia się do przyrody wymaga znoszenia barier. Świat natury jest w swojej istocie nieskrępowany, a aranżacje w duchu biofilnym starają się do tego nawiązywać. Dąży się w nich do tworzenia otwartych i przystępnych powierzchni z jak najszerszą perspektywą. Przestrzeń nie może być przytłaczająca. Ma dawać poczucie wolności, sprzyjać relaksowi i przywodzić na myśl czas spędzony na zewnątrz.

Nawiązania biomorficzne

O organicznych formach mebli i dekoracji mówimy, kiedy nawiązują one do struktur tworzonych przez naturę. Przykładem jest wykorzystanie drewna o surowym charakterze z widocznym usłojeniem. Biofilne wnętrza dekoruje się przy użyciu drobiazgów z drewna i kamienia. Stosuje się też w nich wykończenia, które naśladują różnego rodzaju naturalne wzory. 

Aranżacje z użyciem wody

Woda to żywioł, który silnie oddziałuje na zmysły. Obcowanie z nią znane jest z odprężającego działania. Biophilic design bardzo chętnie czerpie z siły wody. W skali makro wykorzystuje się fontanny, wodospady i ściany wodne. Do natury przybliżają nas akwaria oraz uwzględnienie w aranżacji dzieł sztuki, przedstawiających motyw wody – mogą być to obrazy, grafiki lub fotografie.

Zaplanowanie zacisznych kącików

 

Aranżacja kameralnych miejsc w celu relaksu i wyciszenia imituje warunki natury, co tworzy intymny klimat i poczucie bezpieczeństwa. Jest to odpowiedź na potrzeby człowieka, które są ważne w projektowaniu z użyciem trendu biophilic design.

Odpowiedni dobór światła

Projektanci dążą do tego, aby światło w biofilnych wnętrzach było jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Powinno być neutralne i rozproszone, a w aranżacjach wykorzystuje się różne odsłony światłocienia. Duże znaczenie obok oświetlenia głównego ma też przemyślane zastosowanie światła punktowego. Ważne jest zaplanowanie przestrzeni tak, aby do wnętrz docierało jak najwięcej światła dziennego.

Wszechstronna dbałość o zmysły

Biophilic design ogniskuje się nie tylko wokół zmysłu wzroku i bodźców optycznych. Chętnie wykorzystuje też naturalne dźwięki i aromaty. Zastosowanie dyfuzorów z organicznymi olejkami eterycznymi przybliża użytkowników wnętrz do natury, wpływa pozytywnie na zdrowie, odpręża i aktywizuje do działania. Podobną rolę spełnia emisja dźwięków związanych ze światem przyrody, takich jak śpiew ptaków i szum fal. 

Przepływ powietrza 

Biofilne wnętrza nie lubią zastoju. Podobnie jak w naturze potrzebna jest w nich dobra cyrkulacja powietrza. Właściwa wentylacja ma zapewniać świeżość i tworzyć optymalne warunki do pracy i wypoczynku. Odpowiedni mikroklimat sprzyja również zdrowiu i ogólnemu stanowi organizmu. Ma przyczyniać się do minimalizacji negatywnych skutków długotrwałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.

Jak rozumiemy to w BoConcept?

Naszym ukłonem w stronę idei biophilic design jest przede wszystkim zastosowanie na szeroką skalę naturalnych materiałów. To szlachetne gatunki drewna, które odnajdziesz między innymi w fornirach na naszych stołach. W portfolio mebli tapicerowanych bez trudu odszukasz wykończenia z naturalnej skóry i wełnianych tkanin lub takich z domieszką lnu i bawełny. Do Twojej dyspozycji są również nasi projektanci, którzy chętnie będą służyć Ci swoim wsparciem. 

Meble skandynawskie a biophilia – główne cechy

Biophilia to miłość do natury i prostoty. To główny motyw w meblach skandynawskich. Meble te charakteryzują się surowymi liniami, jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i wełna. Biophilia jest obecna także w kolorystyce mebli skandynawskich, która opiera się na jasnych i naturalnych barwach, takich jak biel, szarość i odcienie brązu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że meble te są wykonane z naturalnych materiałów, co dodaje im jeszcze więcej uroku i ciepła. 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o trendach rządzących sztuką projektowania wnętrz bądź przekonać się o ich efektach w praktyce, nie wahajcie się odwiedzić jeden z naszych salonów.

Salony BoConcept znajdziecie m.in. w warszawskiej Domotece , przy ul. Woronicza i w Poznaniu.  

 

Previous slide
Next slide
Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *