Radość z codziennych przyjemności, harmonia, spokój, wygoda i poczucie bezpieczeństwa – to właśnie duńskie hygge! To również umiłowanie prostoty, dbałość o detale i cenna umiejętność cieszenia się codziennością. Filozofia życia hygge to element duńskiej kultury, który postrzega się jako ważny czynnik kształtowania poczucia szczęścia i dobrostanu człowieka. Od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem w wielu krajach, w szczególności u osób, które poszukują wyciszenia i harmonii. Skąd wzięło się pojęcie hygge, co oznacza w praktyce i jak przekłada się na sztukę aranżacji wnętrza? Podpowiadamy i odpowiadamy, dlaczego ta filozofia przenika meble i zasady działania BoConcept!
Hygge – rodowód i znaczenie
Hygge (wym. /ˈhuːɡə/) w języku duńskim jako czasownik oznacza spędzanie czasu w przyjemnej atmosferze, a jako rzeczownik opisuje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i komfortu. Przymiotnik hyggelig służy do opisania czegoś, co jest przytulne, wygodne, komfortowe i sprzyja dobremu samopoczuciu. Choć nie ma jednoznacznej definicji pojęcia hygge, w uproszczeniu uznać można, że odnosi się ono do wszystkiego, co wprawia człowieka w dobry nastrój i przynosi mu ukojenie. Pojęcie ma korzenie staronordyckie, a do języka duńskiego trafiło w XIX wieku z języka norweskiego. Tu ugruntowało się, rozwinęło i stało się słowem-kluczem, które podsumowuje szereg inspiracji: życiowych, wnętrzarskich, a nawet kulinarnych.
Reguły życia według hygge
Duńska filozofia hygge to przede wszystkim optymizm i zdolność do cieszenia się małymi rzeczami. Aby wprowadzić ją w życie i skutecznie czerpać z niej siłę w codziennym funkcjonowaniu, warto kierować się kilkoma praktykami:
spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi
jedz z bliskimi osobami zdrowe i smaczne posiłki przyrządzone z lokalnych sezonowych produktów
szukaj sposobów na redukcję stresu i znajdź czas na regenerację
medytuj i szukaj zadowolenia w prostych rytuałach
organizuj sobie regularny detoks od spędzania czasu online
stwórz przytulne wnętrza, które tworzą dobre warunki do odpoczynku
Hygge we wnętrzach – podstawowe zasady
Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się ciepłem, prostotą i naturalnością. Są idealnym miejscem na relaks – zarówno w samotności, z rodziną, jak i w towarzystwie przyjaciół. Otoczenie koi duszę i ciało, sprzyjając psychicznemu resetowi i oderwaniu się od codziennych trosk. Wszystkie te zasady przyświecają nam w Salonach Mebli Skandynawskich BoConcept. Do podstawowych filarów aranżacji w stylu hygge należą:
Odpowiednie oświetlenie
Oświetlenie w dużej mierze determinuje klimat pomieszczeń i nastrój, który w nich panuje. Jeśli jest taka możliwość, w projekcie warto uwzględnić duże okna, które będą wpuszczać do wnętrz światło naturalne. W aranżacjach w duchu hygge popularne jest niezasłanianie ich cięższymi zasłonami ani roletami. Sztuczne światło powinno mieć ciepłą bądź neutralną barwę i pochodzić ze zróżnicowanych źródeł, dzięki czemu łatwo jest osiągnąć jego odpowiednie natężenie i pożądany w danym momencie nastrój. Ważne jest zastosowanie oświetlenia punktowego i lamp z kloszami, które rozpraszają światło. Chętnie wykorzystywane są klosze z bawełny, lnu i rattanu. Z aranżacjami hygge dobrze korespondują też lampy nawiązujące do stylu industrialnego, takie jak Ball czy Paddle i lampy szklane, na przykład Stocholm. Budowaniu nastroju sprzyjają również girlandy lampek, które można powiesić w różnych pomieszczeniach. To między innymi popularne cotton balls.
Meble z drewna bądź forniru
Drewno to ponadczasowy materiał, do którego hygge bardzo chętnie sięga. Filozofia hygge zakłada, że człowiek jest szczęśliwy w kontakcie z naturą. Stąd dążenie do maksymalnego wykorzystania we wnętrzach naturalnych surowców. Meble ze szlachetnych gatunków drewna budują klimat harmonii i autentyczności. To między innymi dąb i orzech. Ważnym elementem wnętrza hygge jest solidny drewniany stół, taki jak Kingston, Hauge lub Granada. To miejsce rodzinnych spotkań i wspólnych posiłków, które w filozofii hygge są bardzo ważne. Jednoczy rodzinę i przyjaciół nie tylko przy jedzeniu, ale też grach planszowych, układaniu puzzli, czy relaksujących rozmowach przy dobrej kawie i herbacie. Drewno chętnie stosowane jest też jako materiał do wykończenia podłóg, blatów kuchennych oraz parapetów.
Tekstylia z naturalnych materiałów
W tekstyliach, podobnie jak w przypadku mebli, hygge zdecydowanie stawia na naturę. Dobrym wyborem jest wełna, bawełna, len, jedwab, skóra, juta i włókno konopne. Poczuciu bezpieczeństwa i przytulności sprzyjają miękkie poduszki oraz koce, którymi w razie potrzeby można się otulić. Pled przewieszony przez oparcie kanapy lub fotela to często spotykany widok w duńskich wnętrzach. Jeśli wykonany jest z wełny, jak Keep Me Warm lub Cosy, doskonale ogrzeje domowników nawet w najchłodniejsze zimowe wieczory. Budowaniu aury ciepła i miękkości sprzyja też zastosowanie odpowiednich dywanów. Powinny być miękkie, puchate i przyjemne dla bosych stóp. Doskonałym przykładem jest Vived Rug, którego faktura jest bardzo miła, a projekt tkaniny nawiązuje do natury– to kwintesencja hygge!
Rośliny w stylu Hygge
W filozofię hygge wpisuje się przekonanie, że dla osiągnięcia wewnętrznej harmonii człowiek potrzebuje bliskiego kontaktu z naturą. Do wnętrz można wprowadzić ją przede wszystkim dzięki wzbogaceniu aranżacji o rośliny. Obcowanie z nimi odpręża, dodaje energii i pomaga w redukcji stresu. Z różnorodnych badań wynika, że są sprzyjające nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Widok zieleni koi nerwy i pozwala osiągnąć spokój i równowagę. Do wnętrz urządzonych w duchu hygge pasuje między innymi bluszcz, skrzydłokwiat, paproć, kalatea, fikus, monstera, sansewieria, pilea i różne gatunki sukulentów. Warto uwzględnić w aranżacji sezonowe rośliny dekoracyjne, takie jak żonkile, hiacynty i narcyzy. Świetnie prezentować się też będą cięte tulipany lub gałązki drzew umieszczone w wazonie z naturalnego materiału, na przykład kamiennym masywnym Spiral.
Stonowana kolorystyka Hygge
We wnętrzach utrzymanych w duchu hygge stosuje się przede wszystkim neutralne kolory, które wprowadzają do otoczenia harmonię i sprzyjają odprężeniu i ukojeniu zmysłów. To głównie biel, czerń, barwy ze skali szarości i kolory ziemi, takie jak beż, piasek, brąz, zgaszony pomarańcz i odcienie gliny. Z założeniami hygge dobrze korespondują też stonowane odcienie niebieskiego i zielonego, które nawiązują do natury: do barwy morza i jezior, nieba, lasów i łąk. Unika się raczej ostrych kontrastów i dominujących barw, które mogłyby powodować przebodźcowanie i zmęczenie wzroku. Kolory inne niż wymienione powyżej wprowadzane są głównie w postaci drobnych dodatków. Można też urozmaicić zastosowaną gamę barw dodatkiem rozbielonych pasteli.
Wygodna strefa wypoczynkowa
Niezależnie od wielkości wnętrza filozofia hygge sugeruje wygospodarowanie w przestrzeni dziennej komfortowego kącika wypoczynkowego. To miejsce, gdzie można zdrzemnąć się po ciężkim dniu pod miękkim pledem, poczytać książkę czy wypić dobrą kawę z przyjaciółmi. Obok stołu to jeden z najważniejszych elementów aranżacji hygge. Jego podstawą jest wygodna sofa, która zapewnia ergonomiczny i spokojny wypoczynek. W tej roli świetnie sprawdzi się Berne, Carlton, Bergamo lub Hampton. Duńczycy bardzo lubią również obszerne fotele, w których mogą oddawać się jednej ze swoich ulubionych rozrywek – czytaniu książek przy filiżance ziołowej herbaty lub aromatycznego kakao z czekoladą.
Rola ognia we wnętrzach hygge
W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z zasadami duńskiej harmonii nie powinno zabraknąć świec, które budują relaksującą atmosferę i ciepło domowego ogniska. Z hygge dobrze korespondują świece sojowe z drewnianym knotem, który przy paleniu zapewnia efekty dźwiękowe podobne do trzasków z ogniska. Świece mogą być wzbogacone naturalnymi aromatami, na przykład wanilii, kardamonu, drzewa sandałowego, owoców leśnych, fig, cytryny, mięty, olejku różanego, jaśminu i pieczonych jabłek. Popularnym rozwiązaniem są również tak zwane małe tealighty, które ustawiać można osobno lub w większych skupiskach. Efektownie wyglądają świeczki pływające umieszczone w naczyniu z wodą. Do wnętrz hygge pasują też doskonale kominki ceramiczne i różnego rodzaju lampiony. Zamiłowanie do świec wiąże się z klimatem Danii, gdzie dni są krótkie, a noce długie i bardzo ciemne.
Hygge w kuchni
Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w mieszkaniach i domach urządzonych w zgodzie z filozofią hygge. Duńczycy mają w zwyczaju celebrować jedzenie i przywiązują do niego dużą wagę. Lubią gotować i odnajdują w tym autentyczną przyjemność. Jadłospis hygge obficie czerpie z natury. Powinien być nieskompliowany, zdrowy i możliwie jak najbardziej oparty na sezonowych lokalnych składnikach. Istotne jest również to, jak podaje się jedzenie. Wykorzystywane są przede wszystkim proste minimalistyczne naczynia utrzymane w jasnej kolorystyce. Ładnie podane smaczne posiłki mają wpływać na dobre samopoczucie i ogólny dobrostan, a ich wspólne spożywanie ma za zadanie jednoczyć rodzinę. Ważne są również napoje. Dużą przyjemność odnajduje się w piciu kawy, herbaty i kakao, a ceremonia ich parzenia to element szerszej filozofii relaksu i harmonii.
Wnętrza inspirowane filozofią hygge są uniwersalne, ponadczasowe i przyjazne w odbiorze. Cieszą się ogromną popularnością głównie z uwagi na to, że większość ludzi bardzo dobrze się w nich czuje. Warto pamiętać, że projektując i urządzając przestrzeń swojego mieszkania lub domu, nie trzeba trzymać się ściśle założeń hygge. Można czerpać z nich to, co dobrze z nami rezonuje, jednocześnie wprowadzając własne pomysły i różnego rodzaju wariacje aranżacyjne. Jeśli szukasz mebli, które dobrze wpiszą się w pomieszczenia inspirowane hygge, przejrzyj katalog naszych sof, foteli, krzeseł, stołów i dodatków, w którym znajdziesz ciekawe skandynawskie meble wykonane z najwyższej jakości materiałów. Większość ze wspomnianych mebli znajdziesz w naszych salonach meblowych w Warszawie i Poznaniu. Czy w salonie meblowym da się poczuć Hygge? Razem z naszymi projektantami dokładamy wszelkich starań, aby nawet w taki otwartych przestrzeniach każdy z nas mógł poczuć spokój i wytchnienie wynikające z zasad Hygge.
Jeśli chcecie doświadczyć filozofii i estetyki hygge w praktyce, każdego dnia możecie odwiedzić jeden z naszych salonów. Salony BoConcept znajdziecie m.in. w Poznaniu, oraz w dwóch lokalizacjach w Warszawie, tj. w Domotece i w kompleksie Qbik przy ul. Woronicza. Jeśli jednak jesteście daleko od lokalizacji w naszym kraju, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstąpić do BoConcept w Londynie, Berlinie czy Paryżu.