11 podpowiedzi jak urządzić wnętrze w stylu japandi

30/09/2024

Brak odpowiedzi

11 podpowiedzi jak urządzić wnętrze w stylu japandi

Pojęcie „japandi” powstało z połączenia słów Japan i Scandinavia. Określa się nim nurt aranżacyjny łączący współczesny skandynawski minimalizm z surowym pięknem Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego ujmująca prostota i powściągliwe wyrafinowanie zaskarbia sobie sympatię coraz szerszej gamy osób. Śmiało powiedzieć można, że japandi to coś więcej niż jeden ze stylów aranżacji wnętrza. To również filozofia życia, której bliska jest idea „mniej znaczy więcej”, umiar i powściągliwość oraz funkcjonowanie w zgodzie z naturą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby urządzić spójne iharmonijne wnętrza w duchu japandi.

Zadbaj o jasną kolorystykę

Dla stylu japandi charakterystyczna jest jasna nienarzucająca się stylistyka. Bazę we wnętrzach stanowią stonowane barwy, które są bliskie naturze i sprzyjają swobodnemu relaksowi. To przede wszystkim biel i jej różne odcienie, kość słoniowa, beże i jasne brązy, delikatne zielenie oraz stonowane szarości. Japońskie wzornictwo chętnie wykorzystuje też nasycone barwy, takie jak czerwień, pomarańczowy i żółty. We wnętrzach w stylu japandi nie są one jednak popularne i pod względem kolorystycznym aranżacje opierają się przede wszystkim o skandynawskie zamiłowanie do harmonii i spokoju. Dzięki jasnym barwom pomieszczenia zyskują optyczną lekkość i wydają się większe. Wspomagają odpoczynek i skupienie, pozytywnie oddziałując na nastroje domowników.

Uwzględnij elementy w ciemniejszych barwach

Wnętrza urządzone w duchu japandi bazują na jasnych kolorach, ale często wykorzystuje się w nich
kontrastujące ciemne dodatki. Wprowadzają one do aranżacji dynamikę i w ciekawy sposób ją
urozmaicają. Taką rolę może pełnić ustawiony w jasnym pomieszczeniu czarny puf Bergamo. Ciemne
akcenty można też wpleść w projekt wnętrza przy pomocy sztuki. Ciekawy kontrapunkt w stonowanej aranżacji utworzy monochromatyczna grafika Forms in nature z motywami florystycznymi utrzymanymi w atramentowych barwach. Odważnym pomysłem może być skontrastowanie jasnych neutralnych przestrzeni z czarnymi drzwiami wewnętrznymi. Ciemne kolory możemy też zaprosić do wnętrz w formie wyrazistego kontrastowego oświetlenia, na przykład lamp Demand lub Chelsea.

Wybierz meble wykonane z prawdziwego drewna

W przypadku stylu japandi drewniane meble to absolutny must have. Drewno jest wysoko cenionym materiałem wykończeniowym. Jest ekologiczne, trwałe, odporne na uszkodzenia, przyjazne dla zdrowia i tworzy we wnętrzach pożądany mikroklimat. Wykorzystuje się przede wszystkim dąb, buk, jesion, modrzew, cedr oraz białą sosnę. Drewniane meble w stylu japandi charakteryzują się minimalistycznymi formami, surowym pięknem i dużą funkcjonalnością. Są lekkie wizualnie, proste i pozbawione zbędnych ozdobników. Mają być przystępne, nienarzucające się i dobrze służyć swoim użytkownikom. Dobrym przykładem tak rozumianego wzornictwa jest fornirowany naturalnym dębem stół Hauge. Jego powściągliwa wyrafinowana forma doskonale wpisuje się w założenia stylistyki japandi.

Postaw na proste funkcjonalne meble tapicerowane

Pasujące do stylu japandi meble wypoczynkowe są funkcjonalne, wygodne i mają geometryczną niewymuszoną formę. Obicie powinno być wykonane z naturalnego materiału, na przykład tkaniny wełnianej lub skóry. Bliskie nurtowi japandi sofy, kanapy i narożniki zaprojektowane zostały jako bardzo komfortowe i ergonomiczne. Ich forma zwraca uwagę wyrafinowanym minimalizmem. Brak im ozdobników i marszczeń, a o wartości projektów przesądza siła prostoty. Taka jest właśnie zaprojektowana przez Mortena Georgsena sofa Bergamo wykonana z wysokogatunkowej skóry w
kolorze kamiennym. W niewielkie pomieszczenia idealnie wpasuje się nawiązująca do wzornictwa lat 60 sofa Osaka o prostej bryle posadowionej na metalowych nóżkach, którą zaprojektował Anders Nørgaard.

Zastosuj tekstylia z naturalnych materiałów

Mariaż stylu japońskiego i skandynawskiego wymaga zastosowania we wnętrzu naturalnych materiałów. W nurcie japandi ceni się autentyczność. Pożądane tkaniny to przede wszystkim wełna, bawełna, len, jedwab i skóra. Wskazany jest umiar. Tekstylia nie powinny być bogato zdobione i mieć skomplikowanych deseni. Nie stosuje się też w aranżacji wielu dekoracyjnych poduszek. Zamiast tego warto postawić na ascezę i ograniczyć zbędne dekoracje. Świetnie w pomieszczeniach w duchu japandi komponować się będą stonowane wełniane pledy jak Please Keep Me Warm i Cuddle Me i lniane lekkie narzuty.

Wpleć w aranżację parawan

Choć koncept parawanu pochodzi z Chin, w Japonii stał się popularny już w VIII wieku. Wytwarzanie japońskich parawanów szybko awansowało do miana sztuki. Pełnią zarówno rolę użytkową, jak i dekoracyjną. Zastosowanie parawanu to dobry pomysł na wniesienie do wnętrza powiewu Dalekiego
Wschodu. Pozwala w łatwy sposób oddzielić od siebie strefy, które pełnią różne funkcje. Do wnętrza urządzonego w stylu japandi najlepiej pasować będzie parawan wykonany z rattanu, bambusa, drewna bądź oparty na drewnianym stelażu z wypełnieniem z papieru ryżowego. Ostatnie z wymienionych rozwiązań jest najbardziej spójne z aranżacją typowo japońską.

Połóż na podłodze dywan typu mata

Dywany do wnętrz w stylu japandi to przede wszystkim płaskie maty wykonane z naturalnych materiałów. Przykładem może być Juliet Rug, który zwraca uwagę swoją ascetyczną formą i widoczną szorstką fakturą. Upleciono go na bazie połączenia juty i wełny. Japandi lubi dywany utrzymane w naturalnej kolorystyce bieli, beżu i stonowanych brązów, delikatnej szarości oraz jasnej zieleni. Z powodzeniem wykorzystać też można proste słomiane maty, które podkreślają bliskość aranżacji z
naturą. Wskazane są rozwiązania bezpretensjonalne, proste i skromne. Maty z naturalnych materiałów bardzo dobrze współgrają z popularną w stylu japandi drewnianą podłogą w jasnych barwach.

Wyeksponuj wysokiej jakości ceramikę 

Styl japandi lubi sięgać po prostą ceramikę. Dominują w niej jasne barwy i kolory ziemi lub czerń i grafit, które mają być kontrastem dla stonowanej kolorystyki wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby donice, wazony, misy i inne elementy wzornictwa użytkowego były niedoskonałe lub naznaczone zębem czasu. To hołd dla japońskiej filozofii wasi sabi, która przedmioty ze śladami użytkowania, ubytkami i uszczerbkami uznaje jako pełnowartościowe. Możemy śmiało eksponować je we wnętrzach, a z ich defektów uczynić prawdziwą zaletę. To sprzeciw wobec powszechnego konsumpcjonizmu i ciągłej pogoni za nowym. W japandi szanuje się stare przedmioty, co wyraża pokorę wobec nieuchronnego upływu czasu. Jednym z takich przedmiotów może być ponadczasowa rzeźba Arch

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Do aranżacji w nurcie japandi pasuje przede wszystkim minimalistyczne oświetlenie bliskie stylowi skandynawskiemu. Mogą być to designerskie lampy, które łączą w sobie prostotę i wyrafinowane przemyślane formy. Warto zaplanować źródła światła tak, aby uwzględnić zarówno oświetlenie rozproszone, jak i punktowe. Stworzy to we wnętrzu przyjemny ciepły nastrój sprzyjający relaksowi. Ciekawą opcją może być urozmaicenie aranżacji o niebanalną geometryczną lampę w ciemnym kolorze taką jak lampa stołowa Rise projektu Henrika Pedersena. Mimo skandynawskiej prostoty formy jej kształt przywodzący na myśl tarczę słoneczną nawiązuje do klimatu Dalekiego Wschodu. Ze stylem japandi dobrze korespondują też lampy, których klosze wykonane są z papieru ryżowego.

Hoduj rośliny doniczkowe

Japandi chętnie nawiązuje do natury i śmiało z niej czepie. We wnętrzach zaprojektowanych zgodnie z założeniami tego nurtu aranżacyjnego nie powinno zabraknąć roślin doniczkowych. Atrakcyjnie wygląda zestawienie roślin większych i drobniejszych, ulokowanych w różnych miejscach – na półkach, prostych kwietnikach lub postawionych na podłodze. Unikamy bogato zdobionych donic, stawiając na prostą ceramikę w kolorach ziemi. Dobrze sprawdzają się doniczki z gliny o naturalnym wybarwieniu. Bezpośrednim nawiązaniem do stylu japońskiego może być ustawienie we wnętrzu minimalistycznych drzewek bonsai.

Znajdź miejsce na wazon z gałęziami

Wazony z gałęziami to popularny motyw stylistyki japandi. Naczynia powinny być proste i utrzymane w stonowanej neutralnej kolorystce. Można wyeksponować w nim suszone gałęzie brzozy lub wierzby. Naturalny charakter wnętrza dobrze podkreśli bielony ruskus, ususzone liście eukaliptusa, suchy phalaris lub ozdobny pieprz czarny. Dobrym wyborem będą również uszuszone trawy pampasowe lub pałki wodne. W sezonie wiosennym postawić warto na świeże pędy jabłoni, wiśni, czereśni, forsycji oraz śliwy. Taka dekoracja może zdobić salon, ale będzie ciekawym rozwiązaniem również w sypialni lub łazience. Urządzając wnętrze, możesz trzymać się ściśle kanonów stylu japandi lub jedynie wykorzystać jego wiodące założenia i uzupełnić aranżację własnymi pomysłami. Pamiętaj, w swojej przestrzeni to Ty masz czuć się komfortowo, więc samodzielnie decydujesz, jak daleko zainspirujesz się wzornictwem japandi i ile z niego zaczerpniesz. Warto spersonalizować wnętrza, wyposażając je w osobiste dodatki, a organizację przestrzeni dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *