Styl nowojorski – elegancja i szyk wielkiego miasta

21/08/2024

Brak odpowiedzi

Elegancki i wielkomiejski, a jednocześnie przytulny i sprzyjający dobremu samopoczuciu – taki jest właśnie styl nowojorski. Należy do rodziny trendów, które nigdy się nie starzeją. Doceniany za ponadczasowość, zachwycający klasą i niewymuszony charakter: chętnie wybierany jest zarówno do domów, jak i mieszkań. Tryumfy święci przede wszystkim w salonach, gdzie w całej okazałości odsłania swój urok, wdzięk i wysoki poziom estetyki. Czym się wyróżnia i jak zaprosić go do swoich wnętrz?

Paleta barw w stylu nowojorskim

Wiodące kolory to przede wszystkim różne odcienie bieli i beżu, między innymi écru, capuccino, nude, camel, cynamonowy i kakaowy. Chętnie wykorzystywane są również barwy z pogranicza beżu i szarości, takie jak greige czy taupe, oraz czyste szarości. Łączenie różnych odcieni z tej samej palety pozwala na tworzenie ciekawych przejść tonalnych i osiągnięcie atrakcyjnego efektu końcowego. Do stylu nowojorskiego pasują również ciepłe stonowane kolory ziemi, pudrowy i brudny róż oraz zgaszone żółcienie i odcienie ceglastego. Kontrasty kolorystyczne tworzy uzupełnienie aranżacji o fuksję, granat, szmaragdową zieleń, ciemne czerwienie i fiolety.

Szlachetne materiały wysokiej jakości

Styl nowojorski stawia przede wszystkim na podłogę i meble wykonane z naturalnego drewna lub pokryte fornirami drewnianymi z gatunków szlachetnych. To między innymi dąb, jesion i orzech. Drewno jest ponadczasowe, eleganckie i bardzo uniwersalne. Meble tapicerowane często pokryte są  materiałami zbliżonymi do weluru i aksamitu, które wyróżniają się przyjemną w dotyku fakturą i subtelnym połyskiem. Styl nowojorski lubi też ozdobne pikowania. Tekstylia wykonane są z jakościowych materiałów. Często mięsistych, grubych i ciężkich. To między innymi zasłony i narzuty. W projektach pojawia się też szkło, metal, cegła, a nawet beton. Do stylu nowojorskiego pasują również meble w obiciu ze skóry naturalnej.

Przykładowe elementy do wykorzystania:

  • OSAKA – elegancka sofa z pikowanym siedziskiem 
  • XTRA – miękki puf z lekko połyskliwego materiału 

Pochwała symetrii, ładu i zrównoważenia

Choć nowojorskie klimaty stylistyczne nie są pozbawione nuty fantazji i eklektyzmu, cechuje je duży porządek. Opierają się w dużej mierze o estetykę symetrii. W dużych salonach często ustawia się równo naprzeciwko siebie dwie takie same kanapy, pomiędzy którymi centralny punkt stanowi stolik kawowy. Symetrycznie ustawiane są też fotele i inne meble. Ściany często ozdobione są grafikami lub innymi dziełami sztuki, zaprezentowanymi w uporządkowanych szykach i przejrzystym harmonijnym układzie. Symetrycznie ustawia się też dekoracje, takie jak wazony lub świeczniki.

Wykończenie podłóg w stylu nowojorskim

Typowe wnętrze inspirowane stylem zza oceanu ma podłogę drewnianą, w której deski ułożone są we wzór klasycznej jodełki. Takie rozwiązanie nadaje pomieszczeniom ponadczasowego eleganckiego sznytu i tworzy atmosferę prestiżu. Stanowi też bardzo dobrą bazę aranżacyjną, na tle której dobrze wyeksponować można charakterystyczne dla stylu nowojorskiego dodatki i detale. Najczęściej wybierane jest neutralne wybarwienie podłóg, jak najbardziej zbliżone do naturalnego odcienia drewna. To często jasny jesion lub dąb. Efektownym uzupełnieniem podłogi jest dywan w ciekawym wzorze, na przykład marokańskiej koniczyny. W sypialni zamiast parkietu można postawić na miękką wykładzinę dywanową wysokiej jakości.

Ściany i ciekawe formy ich zdobienia

Ściany w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowojorskim mają najczęściej jasne kolory – biel i jej złamane odcienie, écru oraz beże. Ważnym elementem są ozdobne sztukaterie i dekoracyjne listwy ścienne oraz rozety stosowane przy żyrandolach na suficie. Wybrane ściany wykańcza się wysokiej jakości tapetami. Popularne są motywy nawiązujące do orientu, geometryczne, drobne powtarzające się wzory. Popularny motyw to duże lustra w metalowych ramach, które nie tylko zdobią wnętrza, ale tez nadają im optycznej przestronności. Do stylu nowojorskiego pasują również czarno-białe grafiki, dzieła sztuki w stonowanych kolorach oraz obrazy przestrzenne, nadające pomieszczeniom dodatkowej głębi.

Przykładowe elementy do wykorzystania:

  • ORGANIC CRAFT – płaskorzeźba dekoracyjna w odcieniach szarości 
  • THE UNDEFINED – nowoczesny obraz w tonacjach bieli, szarości i beżu 
  • TONE – okrągłe lustro w brązowej wąskiej ramie 

Focal point – serce nowojorskiego salonu

Focal point, czyli centralny punkt, to ważny element każdego salonu zaaranżowanego w stylu inspirowanym wzornictwem zza oceanu. Stanowi najważniejsze miejsce w pomieszczeniu, skupiając wokół siebie przede wszystkim funkcje związane z wypoczynkiem. W dużych salonach zorganizowany jest najczęściej poprzez ustawienie dwóch kanap i ulokowanie między nimi stolika kawowego lub większej ławy. To kolejny ukłon w stronę umiłowania symetrii. Stoliki są najczęściej drewniane bądź szklane, mogą mieć elementy metalowe. Można też zdecydować się na model z lustrzanym blatem. Optyczne wydzielenie focal point najczęściej podkreślone jest poprzez odpowiednią aranżację oświetlenia.


Czar krągłości i obłości

Modne w ostatnim czasie łuki, zaokrąglenia i miękkie kształty są w stylu nowojorskim szczególnie doceniane i lubiane. Podkreślają harmonię, ład i pomagają w budowaniu klimatu niewymuszonej elegancji. W obłe kształty wyposażone mogą być nie tylko meble drewniane i tapicerowane, ale też dywany, lampy, lustra i różne dekoracje. Zaokrąglone wykończenia są przyjazne w odbiorze wizualnym i użytkowaniu. W projektach inspirowanych stylem nowojorskim są również uwzględniane w wykrojach okien oraz otworów drzwiowych.

Polecane krzesła w stylu nowojorskim

Przykładowe elementy do wykorzystania:

  • LURE – szary okrągły dywan z połyskiem 
  • MADRID – stolik z ceramiki z okrągłym blatem 
  • ATHENA – beżowy obrotowy fotel o miękkich kształtach 

Oświetlenie w stylu nowojorskim

Lampy używane w projektach są ponadczasowe, eleganckie i pełne wyrafinowanej klasy. Wykorzystują często motyw latarni, w którym szklane klosze osadzone są w różnego rodzaju metalowych stelażach. Odpowiednie będą też szklane lampy wiszące, rozbudowane żyrandole i klasyczne jasne plafony. Na ścianach pojawiają się również ozdobne kinkiety, które wpasowują się często w rozbudowaną kompozycję dodatków i dekoracji, takich jak lustra i dzieła sztuki. Oświetlenie w stylu nowojorskim często ma elementy w barwie mosiądzu lub złota. Wykorzystuje się też lampy inspirowane stylem retro oraz glamour.

Przykładowe elementy do wykorzystania:

Eklektyzm i otwartość na wpływy

Z jednej strony styl nowojorski wydaje się uporządkowany i stosunkowo zachowawczy. Jak już wspomnieliśmy, cechuje go ład, symetria i elegancja. Nie da się jednak nie zauważyć, że wnętrza inspirowane stylistyką zza oceanu charakteryzują się jednocześnie pewną dozą swobody, otwartością na wpływy innych stylów i elastycznością. Często nowe spotyka się w nich ze starym. Pojawiają się również nawiązania do egzotyki, między innymi w postaci motywów pochodzenia marokańskiego. Nowojorskie wnętrza mają też artystyczny sznyt, który podkreśla ich wyrafinowany charakter.

 

Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *