Praca w trybie „home office” zyskała w ostatnich latach ogromną popularność. Stała się codziennością wielu osób w okresie pandemii. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, przekonali się, że takie rozwiązanie może dobrze się sprawdzać. To również codzienność freelancerów, którzy pracują na własny rachunek. Praca w domu ma wiele zalet, ale wymaga świetnej organizacji, czemu sprzyja dobrze zaplanowana przestrzeń. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, aranżując domowe biuro i jakie elementy są w nim najważniejsze.
Wygodne biurko do domowego biura
Ergonomiczne biurko to podstawa dobrze urządzonego home office. Wybór wielkości blatu musi być adekwatny do charakteru wykonywanej pracy i wynikających z niego potrzeb. Znaczenie ma również wysokość mebla, która powinna zostać dobrana pod kątem wzrostu użytkownika. Rozmiary biurka muszą również być dostosowane do wielkości pomieszczenia, gdzie będzie się znajdować.
Duńskie biurka- konsole
Niewielkie konsole – takie jak zgrabny model Cupertino czy ponadczasowy Asti – sprawdzą się przede wszystkim w małych wnętrzach. To również dobra opcja dla osób, które przy biurku pracują w niepełnym wymiarze godzin, siadając przy nim jedynie sporadycznie. Konsola nie zda egzaminu przy pracy z komputerem stacjonarnym i dużą liczbą dokumentów. Nadaje się raczej do postawienia niewielkiego laptopa.
Systemy biurowe BoConcept
System biurowy to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do przestronnych wnętrz. Składa się z masywnego większego biurka z szufladami i półkami, które najczęściej ma formę litery L. Sprawdzi się w przypadku osób, które do zapewnienia dobrej organizacji potrzebują dużo miejsca, na przykład z uwagi na pracę z licznymi dokumentami, które wymagają bieżącego przeglądania, analizowania i porządkowania. Systemy biurowe są funkcjonalne i bardzo praktyczne, ale wymagają przestrzeni, co dobrze widać, przyglądając się kolekcji mebli Calgary
Biurka z regulacją wysokości
Biurko z opcją regulacji wysokości umożliwia idealne dopasowanie do wzrostu użytkownika. Pozwala też na pracę przy komputerze na stojąco. Taka pozycja jest rekomendowana przez fizjoterapeutów (do stosowania naprzemiennie z klasycznym siedzeniem) jako odciążająca struktury kręgosłupa i wpływająca pozytywnie na ogólny stan organizmu. Kiedy nie macie możliwości skorzystania z regulowanego biurka, pozwólcie sobie na stosowanie regulowanego krzesła bądź fotela. Rozwiązanie to sprawdzi się w szczególności u osób, które codziennie przez wiele godzin pracują w jednej pozycji, korzystając z komputera.
Komfortowe krzesła i fotele do pracy
Ergonomiczne siedzisko to drugi – obok wygodnego biurka – element konieczny do zdrowej i komfortowej pracy w domowym biurze. Bezwzględnie unikajmy regularnego siedzenia przy biurku na nieprzeznaczonym do tego standardowym krześle. Obciąży to w niekorzystny sposób układ kostno-szkieletowy, co bardzo szybko przełożyć się może na przykre dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie owocować powstawaniem zwyrodnień. Krzesło do biurka powinno mieć wyprofilowane oparcie i wygodne miękkie siedzisko. Dobrze, jeśli wyposażone jest w kółka, które ułatwiają bezproblemowe przysuwanie się do biurka i odsuwanie od niego bez wysiłku. Wymagania te spełnia zaokrąglone w formie krzesło Adelaide dostępne w różnych materiałach wykończeniowych. Dla osób, które na co dzień pełnoetatowo pracują przy komputerze, najlepszym rozwiązaniem będzie fotel biurowy, który zapewnia optymalne podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa, łącznie z szyją oraz głową.
Oświetlenie domowego biura
Ustawienie biurka w pomieszczeniu powinno być podyktowane warunkami, które stwarza światło naturalne. Modelowym rozwiązaniem jest ulokowanie blatu roboczego mebla w konfiguracji prostopadłej do okna. Zapewni to odpowiednie doświetlenie, pozwalając jednocześnie uniknąć efektu oślepienia lub nadmiernego odbijania się światła od monitora. Ustawiając krzesło, należy wziąć pod uwagę, czy użytkownik biurka jest prawo- czy leworęczny, tak aby nie zasłaniał sobie światła przy pisaniu. Istotne znaczenie ma też odpowiedni dobór oświetlenia sztucznego. W przemyślany sposób wybrać należy oświetlenie stołowe, na przykład minimalistyczną funkcjonalną lampę Demand albo Curious.
Gabinet do pracy w sypialni
Urządzenie funkcjonalnego kącika do pracy w niewielkim mieszkaniu to prawdziwe wyzwanie. Często jedynym pomieszczeniem, w którym okazuje się to możliwe, jest sypialnia. W przypadku takiego rozwiązania dobrym pomysłem jest wydzielenie przestrzeni do pracy. Można to zrobić na przykład poprzez ustawienie na granicy strefy biurowej i wypoczynkowej ażurowego regału. W niewielkich wnętrzach zastosować można parawan. W zależności od stylistyki pomieszczeń wybrać można przepierzenie wykonane z tworzywa sztucznego, drewna, rattanu, bądź sklejki czy forniru. Warto, aby obie strefy urządzone były z zachowaniem wizualnej spójności. Pozwala to na uniknięcie stylistycznego chaosu, co sprzyja zarówno odprężeniu przy wypoczynku, jak i skupieniu przy pracy.
Domowe biuro– indywidualne i stylowe
W miejscu do pracy zaaranżowanym w domu możemy pozwolić sobie na dużą dowolność. Nie ma przeszkód, aby udekorować je dodatkami, które stworzą przyjemny klimat i będą sprzyjały dobremu samopoczuciu. Dobór dekoracji powinien być podyktowany własnymi upodobaniami i preferencjami. Dla niektórych odpowiednią atmosferę do pracy tworzy minimalistyczne otoczenie i spokojne neutralne barwy. Inni lubią pobudzać swoją kreatywność soczystymi barwami i dobrze czują się w pomieszczeniach, w których „dużo się dzieje”. Aranżację domowego biura mogą wzbogacić obrazy, chociażby Form of line czy Forms in Nature, albo rzeźby, chociażby Bark czy Belize. Znajdzie się też miejsce na wazon, chociażby Burly
Jeśli chcecie przekonać się na własnej skórze, jak będziecie się czuć w otoczeniu mebli BoConcept, zapraszamy do naszych salonów mebli skandynawskich w Warszawie ( Domoteka i Qbik Woronicza) i w Poznaniu.