Wyciszające kolory ziemi – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz

16/12/2024

Brak odpowiedzi

Zastosowanie kolorów ziemi we wnętrzach nie traci popularności od wielu lat. Dzieje się tak za sprawą wielu atutów takiego rozwiązania. Naturalne barwy tworzą ponadczasową uniwersalną bazę aranżacyjną. Mają kojące działanie na zmysły. Odprężają i tworzą atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Dobrze wpisują się w różne style, nie przytłaczając i dając szerokie możliwości komponowania i dopasowywania różnych elementów wnętrz. Pozwalają poczuć się bezpiecznie, oferują przytulność i prawdziwe otulenie komfortem oraz harmonią. Czy warto wykorzystać kolory ziemi w aranżacji swojego mieszania lub domu? Zdecydowanie tak! Podpowiadamy, jak to zrobić i o czym warto wiedzieć, planując wykończenie pomieszczeń w barwach bliskich naturze.

Kolory ziemi – jakie to barwy

Pod pojęciem kolorów ziemi kryje się szeroka paleta zróżnicowanych odcieni, która odzwierciedla bogactwo przyrody i jej różnych odsłon. Barwy te nawiązują do flory, fauny, wielorakich form ukształtowania terenu i całej gamy pór roku wraz z ich imponującą obfitością.
Do kolorów ziemi zaliczamy przede wszystkim:

odcienie zieleni

Na szeroki zakres barw zieleni składają się zarówno nasycone kolory trawiaste i nawiązujące do rozkwitających na wiosnę pąków roślin, równie intensywne ale jaśniejsze odcienie limonkowego i pistacjowego, nasycona ciemniejsza zieleń butelkowa oraz zgaszone oliwki i zgniła zieleń. To również ziemista zieleń khaki oraz jasna stonowana patyna. Zielenie w naturalny sposób kojarzą się przede wszystkim z roślinnością: lasem, łąkami, krzewami, liśćmi roślin kwiatowych i pnączami.

odcienie brązu

Brąz wydaje się kolorem bardzo niepozornym, wcale nie jest jednak przeciętny ani nijaki, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W palecie brązów mieszczą się barwy ziemiste i przypominające naturalną glinę, nasycony kasztanowy, odcienie ciemnego drewna (np. palisandru, mahoniu, wiśni, hebanu), popielaty brąz i ciepłe akcenty cynamonu.

odcienie beżu i kremowego

W gamę zbliżoną do beżu wchodzą odcienie piaskowe (również w złocistej odsłonie), kolory jasnych wybarwień naturalnego drewna (np. jesionu, brzozy, dębu), rattanu i wikliny, barwy wanilii i kawy z mlekiem oraz chłodny beż przełamany nutą szarego. Beże nawiązują  przede wszystkim do kolorystyki wybrzeża i plaży, słomy i jasnego drewna.

odcienie żółtego i pomarańczowego

Wśród tonów żółcieni i pomarańczu kryją się ciepłe barwy letniego słońca, nasycone odcienie bananowego, orzeźwiający cytrynowy, wiosenny słonecznikowy, pastelowe rozmyte żółcie, energetyczna żółć cynkowa, kolor kurkumy oraz ciepłe tony miodowe i bursztynowe. To również pogodny kolor marchewkowy, dyniowy, morelowy i nasycona sjena palona. Barwy z tej gamy odzwierciedlają głównie rozmaite odcienie kwiatów, przypraw, warzyw i owoców.

odcienie szarości

Szarości to paleta kolorów neutralna, ale bardzo zróżnicowana pod kątem jasności. Znajdziemy w niej zarówno bardzo ciemne odcienie antracytu i grafitu, jak i rozbielony delikatny kolor platynowy. Inne kolory z tej gamy to srebrny, gołębi i popielaty. Nawiązują do kolorów naturalnych kamieni polnych, skał oraz nieba w pochmurne dni.

odcienie niebieskiego

Najpopularniejszymi skojarzeniami do koloru niebieskiego jest woda oraz niebo. W gamie niebieskości mieszczą się delikatne błękity, nasycone lazury, wyrazisty kolor chabrowy, intensywny szafir, spłowiały cyjan oraz ciemny kobalt. Na pograniczu niebieskiego i zielonego sytuuje się kolor morski, szmaragdowy i turkusowy.

Kolory ziemi a style aranżacyjne

Podstawowymi stylami, które przychodzą na myśl, kiedy mówimy o zastosowaniu we wnętrzach barw ziemi, są aranżacje w duchu eko oraz bliski naturze styl skandynawski. Faktycznie, kolory inspirowane przyrodą są wprost wpisane w DNA takiego wzornictwa. Mają jednak znacznie wszechstronniejsze zastosowanie. Barwy ziemi bardzo dobrze sprawdzają się w stylizacjach rustykalnych oraz kolonialnych. Pasują do aranżacji japandi, w których współgrają z umiłowaniem prostoty i naturalnych surowców. W stylu vintage tworzą stonowaną bazę, która pomaga w wyeksponowaniu retro mebli i dodatków. Wykorzystuje się je też we wnętrzach urządzonych w duchu boho, w przypadku których szczególnie chętnie stosowane są różne odcienie koloru zielonego. Nie ma też przeszkód, aby umiejętnie wpleść barwy ziemi w aranżacje nowoczesne, a nawet stricte minimalistyczne. Ogromną siłą bliskich naturze kolorów jest ich uniwersalność i ponadczasowość.

Sypialnia w kolorach ziemi

Sypialnia to pomieszczenie, w którym naturalne barwy traktowane są szczególnie przychylnie. Doskonale sprzyjają relaksowi oraz pomagają w wyciszeniu i odprężeniu ciała oraz umysłu. Nie rozpraszają, nie przyczyniają się do przebodźcowania i pozwalają układowi nerwowemu na odciążenie. Popularnym rozwiązaniem jest pomalowanie na wybrany kolor ściany znajdującej się za wezgłowiem łózka.Na podłodze dobrze sprawdzi się miękki neutralny w wyrazie dywan w stonowanej barwie, taki jak prostokątny Vived rug, Simple czy okrągły Structure. Atmosferze przytulności nastrojowości służą dobrze dopasowane tekstylia. W klimat sypialni w barwach ziemi doskonale wpisze się miękki wełniany pled Cosy w odcieniu zgaszonej oliwki, jak i szary otulający koc keep me warm. Neutralne i nienarzucające się wykończenie nie musi być pozbawione dekoracji. Możemy dopełnić je inspirowaną naturą rzeźbą, jak Belize albo wykonanym z naturalnych materiałów wazonem, np. Oval

Salon w barwach natury

Niektórzy obawiają się, że zaaranżowany przy użyciu kolorów ziemi salon, może okazać się nudny bądź nijaki. Wcale nie musi tak być! W przemyślany sposób zastosowana neutralna kolorystyka daje możliwości stworzenia eleganckiej bazy, którą można w dowolny sposób ożywić lub urozmaicić. Jeśli nie gustujemy w stonowanym total looku, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na ważne elementy wnętrza utrzymane w kolorach ziemi i uzupełnienie ich o indywidualne wyraziste dodatki. W salon zbudowany w oparciu o naturalne barwy dobrze wpiszą się wyrafinowane w formie sofy, takie jak ponadczasowa Indivi czy przestronna Carmo. Na podłodze sprawdzi się dywan Palm kolorystycznie i wzorniczo nawiązujący do naturalnej flory, a ścianę ozdobi seria delikatnych grafik, takich jak Forms in nature, Delphinium i Passion Flower.

Dywan Form

Do jakich materiałów pasują barwy ziemi

Kolory wywodzące się ze świata przyrody dobrze wyglądają w zestawieniu z wszystkimi naturalnymi surowcami. Doskonale komponują się z prawdziwym drewnem, zarówno w jasnych, jak i ciemniejszych wybarwieniach. Pasują do trawy morskiej, słomy, rattanu i wikliny. Świetnie komponują się z naturalnego pochodzenia tekstyliami, takimi jak wełna, kaszmir, jedwab, len czy włókno konopne. Zielone, beżowe, brązowe, szare lub błękitne ściany stanowią efektowne tło dla mebli wykonanych z naturalnego drewna. Nadają się również do plastycznego i interesującego zaprezentowania obrazów, grafik i zdjęć oprawionych w drewniane ramy. Do wnętrz zaaranżowanych w naturalnej kolorystyce pasują wełniane dywany i jutowe chodniki, poduszki z naturalnych włókien, drewniane parawany i wiklinowe skrzynie. Zestawienia takie tworzą lekką wizualnie spójną całość, która nadaje pomieszczeniom harmonii i tworzy wrażenie spokoju oraz ładu.

Jak zestawiać barwy ziemi

Większość kolorów ziemi bardzo dobrze wygląda zestawionych ze sobą nawzajem. Tworzą wówczas stonowane, wielopłaszczyznowe i spokojne zestawienia, które koją oczy i budują wrażenie zgodności i porządku. Warto jednak wiedzieć, że barwy ziemi można zestawiać też w inny sposób, osiągając ciekawe zwracające uwagę efekty. Przykładami takich zestawień są:
 
błękit i złoto – lekkie, delikatne, a zarazem wyraziste połączenie, które bardzo dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i eklektycznych
 
butelkowa zieleń i pudrowy róż – stonowane, ale odważne połączenie, które wykorzystać można między innymi w aranżacjach boho i vintage
 
granat i brudny róż – ekspresywna niebanalna mieszanka, która w interesujący sposób urozmaici wnętrza w stylu glamour, art deco i modern vintage
 
beż i czerń – zachowawcze, ale jednocześnie bardzo eleganckie i kojące połączenie, które bezpiecznie zastosować można w szerokiej gamie stylizacji oraz pomieszczeń
 
brąz i fiolet – zestawienie ekscentryczne i dostojne zarazem, które może być brane pod uwagę przez posiadaczy przestronnych i dobrze doświetlonych wnętrz
 
oliwka i czerwień – energetyczna i zdecydowana w wyrazie mieszanka, której zastosowanie może stanowić ciekawy zabieg stylistyczny we wnętrzach rustykalnych i aranżacjach retro

Jak to wszystko prezentuje się na żywo? Niezwykle, jednocześnie zjawiskowo i kojąco. Chcesz się przekonać? Wstąp do salonu mebli skandynawskich BoConcept w Warszawie (Qbik i Domoteka) lub w Poznaniu! Do zobaczenia!

Biurko Cupertion Boconcept
Biurko Cupertino BoConcept

Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *