Przegląd trendów wnętrzarskich- podsumowanie roku

29/12/2024

Brak odpowiedzi

Bieżący rok nie wniósł do świata wnętrz i designu żadnych rewolucyjnych zmian. Mocno ugruntowała się popularność wzornictwa biofilnego i wszystkich trendów, które czerpią z natury i obficie się do niej odwołują. Nie słabnie pozycja urban jungle i ponadczasowego stylu skandynawskiego oraz jego hybrydy ze stylem japońskim, czyli japandi. W meblarstwie królują łagodne obłości, nie brakuje jednak też geometrycznych prostych linii i ascetycznej surowości. Miłośnicy designu sięgają chętnie do retro i vintage, często wzbogacając je akcentami modnego boho.

Biophilic design

Wzornictwo biofilne podbiło świat, dzięki wprowadzeniu do wnętrz bliskich naturze elementów i nawiązań, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, relaksowi i ogólnemu dobrostanowi psychofizycznemu. Naturalne otoczenie i wnętrza mają swobodnie się ze sobą przenikać, dając poczucie wolności, przestrzeni i przystępności. Na topie są naturalne materiały mebli i dodatków, takie jak drewno, rattan, wiklina, trawa morska, juta, wełna, len i jedwab, a także kamień, cegła, ceramika. Budynki i wnętrza projektuje się tak, aby do środka wpadało jak najwięcej światła słonecznego. W biofilne aranżacje świetnie wpiszą się dywany z organicznych materiałów, wełniane i lniane narzuty oraz ciekawe wzorniczo wazony wykonane z naturalnych surowców.

Urban jungle

Moda na rośliny we wnętrzach nie przemija od dziesiątek lat. Towarzyszyły aranżacjom właściwie od zawsze, uatrakcyjniając je, czyniąc bliższymi naturze i tworząc w pomieszczeniach prozdrowotny mikroklimat. Trend urban jungle wprowadza do wnętrz przede wszystkim rośliny tropikalne, nierosnące naturalnie w naszej strefie klimatycznej. To między innymi wielkie monstery z podziurawionymi liśćmi, efektowne bananowce, figowce, maranty, kalatee, papirusy, różne odmiany syngonium i filodendronów. Popularne są też fikusy, krotony, draceny, sterlicje, chamedory, anturium i kencje. Rośliny małe chętnie zestawiane są z większymi, stawia się je w grupach, tworząc ciekawe kompozycje. Całokształt stwarza wrażenie zielonej oazy. Aranżację w duchu urban jungle idealnie uzupełnią dzieła sztuki z roślinnymi motywami, takie jak Palm Leaf i Layers of Leaves.

Nieśmiertelny styl skandynawski

Aranżacje w duchu scandi weszły na stałe do żelaznego kanonu wystroju, który zawsze jest na topie. Szczególnie ceni się je za ponadczasowość i uniwersalność. Są jasne, przystępne, naturalne i miłe dla oka. Bazują przede wszystkim na neutralnych barwach i wykorzystaniu prawdziwego drewna. Styl skandynawski łatwo łączyć można z elementami innych stylów i za tą elastyczność jest też bardzo lubiany. Wnętrza urządzone w duchu scandi dobrze komponują się z barwnymi  elementami boho. Często są też uzupełniane o modne elementy retro, które wprowadzają do nich ducha dawniejszych czasów. Popularną odsłoną stylu skandynawskiego jest styl duński, który opiera się o przytulny minimalizm, łącząc w sobie nacisk zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę. Inspirujące wnętrza w stylu duńskim można obejrzeć tutaj: salony, jadalnie, sypialnie, domowe biura.

Japandi

Styl japandi opiera się o bardzo trafiony mariaż wzornictwa skandynawskiego ze stylem japońskim. Charakteryzuje go minimalizm i oszczędność form, które w każdym swoim aspekcie doskonale wyrażają  ideę „mniej znaczy więcej”. Japandi lubi proste bryły, geometryczne linie i powściągliwe projekty. Z dominująca jasną kolorystyką kontrastują ciemne dodatki. W aranżacjach królują naturalne drewno, proste tapicerowane meble, maty i parawany z naturalnych materiałów, designerskie oświetlenie i rośliny doniczkowe. Japandi to więcej niż sam styl aranżacji wnętrz, to także filozofia życia, która postuluje umiar i życie w zgodzie z naturą. W stylu japandi doskonale sprawdzają się minimalistyczne fotele jak Osaka i ascetyczne kanapy z tej samej gamy modelowej, fornirowane proste stoły jak Hauge i geometryczne stonowane bufety w stylu orzechowego Lugano

Vintage

Fascynacja meblami i dodatkami, które pochodzą z połowy XX. wieku, ani trochę nie słabnie. Wciąż są pożądane, lubiane i bardzo chętnie wykorzystywane. Dużą popularnością cieszy się styl mid century modern, który meble z lat 50. i 60. aranżuje w nowoczesnej odsłonie. Typowe wnętrze w tym stylu jest jasne, przestronne, wyposażone w drewnianą podłogę ułożoną w klasyczną jodełkę i fornirowane meble. Ogromną zaletą wnętrz vintage jest ich oryginalność i niepowtarzalność. Współczesne wątki stylistyczne przeplatają się z nich z elementami zaczerpniętymi z pchlich targów, babcinych strychów i retro targów. Wystrój w stylu vintage świetnie uzupełni stylizowane designerskie oświetlenie, takie jak lampa Demand i lampa podłogowa Kuta.

Boho

Dla stylu boho charakterystyczne jest swobodne łączenie ze sobą różnych wzorów i materiałów. Aranżacje są kolorowe, radosne, doprawione nutą fantazji i pełne twórczej improwizacji. Bazę stanowią drewniane meble, zarówno współczesne, jak i pochodzące z pchlich targów. Chętnie wykorzystywane są barwne dywany, narzuty, kilimy i makatki. Na kanapach i fotelach kładzie się dużo poduszek. Styl boho obficie czerpie z motywów etnicznych. Ważne miejsce zajmują w nim pamiątki i przedmioty wykonane ręcznie, unikatowe, występujące tylko w jednym egzemplarzu. Całokształtowi daleko jest do powściągliwego minimalizmu. W przepych i zróżnicowanie stylizacji boho bardzo dobrze wpiszą się ciekawe rzeźby, na przykład Bali lub Belize.

Siła obłych kształtów

Obłości i łagodne linie przebojem weszły do współczesnych aranżacji wnętrz. Projekty mebli pełne są zaobleń i subtelnych łuków. Miękko zaokrąglone kształty tworzą atmosferę spokoju i ładu. Z założenia mają koić wzrok i sprzyjać niczym niezmąconemu wypoczynkowi i relaksacji. Wnętrza wyposażone w takie meble zaprojektowane są tak, aby przede wszystkim służyły swoim użytkownikom. Mają być przyjazne, otwarte i ze wszech miar zapraszające. Wpisują się w koncepcję stylu organicznego, który inspiruje się biomorficznymi kształtami tworzonymi przez naturę. Obłości dotyczą mebli tapicerowanych jak na przykład sofa Bolzano i drewnianych jak stół Granada czy Kingston.

Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *