Pięć pomysłów na trafne łączenie różnych stylów we wnętrzach

05/01/2025

Brak odpowiedzi

Mnogość stylów wnętrzarskich pozwala każdemu wybrać wzornictwo dobrze dopasowane do indywidualnych upodobań i potrzeb. Nierzadko zdarza się jednak, że podobają nam się elementy właściwe różnym konwencjom stylistycznym i trudno zdecydować się na jeden dominujący nurt aranżacyjny. Nic straconego! Łączenie stylów może dać bardzo ciekawy efekt. Pozwala czerpać ze zróżnicowanych wzorców estetycznych i cieszyć się wnętrzami, o których marzyliśmy. Sprawdź, jak zestawiać ze sobą style, osiągając spójny i niebanalny rezultat.

Łączenie stylów BoConcept

Jak łączyć style w skandynawski mix

Jeśli nie mamy dużej wprawy w łączeniu stylów, warto postawić na neutralną bazę, która pozwoli uniknąć wrażenia chaosu i przeładowania. To przede wszystkim jasne ściany i uniwersalna nienarzucająca się wizualnie podłoga. Najbezpieczniej jest komponować dwa wybrane style, przy czym kluczowe jest wyważenie zrównoważonych proporcji pomiędzy nimi. Najczęściej doradza się, aby były to proporcje 80:20 lub 70:30. Taki układ umożliwia oparcie aranżacji o jeden wiodący styl i dopełnienie jej elementami innej konwencji wzorniczej. Warto szukać wspólnych mianowników pomiędzy wybranymi stylami. Mogą być to dominujące kolory, motywy wzornicze czy zastosowane materiały.

Styl skandynawski i radosne boho

Elementy barwnego stylu boho mogą w interesujący sposób urozmaicić stonowane neutralne wnętrza urządzone w konwencji scandi. To estetyki, które na pierwszy rzut oka wydają się od siebie bardzo odmienne, ale łączy je między innymi zastosowanie naturalnych materiałów: szlachetnego drewna, lnu, juty, wełny, wikliny i rattanu. Proste w formie skandynawskie meble i chłodną kolorystykę strukturalnych elementów wnętrza połączyć można z charakterystycznymi dla boho barwnymi dodatkami. To przede wszystkim tekstylia w kolorowe wzory, na przykład inspirowane motywami etnicznymi poduszki i ozdobne narzuty. Chętnie wykorzystywane w aranżacjach skandynawskich rośliny bardzo dobrze prezentują się w ciekawych barwnych donicach. Sposobem na ożywienie wnętrza może być też wyrazisty dywan boho z frędzlami, który efektownie kontrastować będzie z ascetycznym neutralnym stylem scandi.

Oszczędny w formie minimalizm i retro

Aranżacje minimalistyczne od wielu sezonów święcą tryumfy i nie tracą na popularności. Są bardzo nowoczesne i eleganckie. Wiele osób ceni taką estetykę, jednocześnie uważa jednak, że w czystej formie jest ona zbyt zimna wizualnie i za mało przytulna. Dobrym sposobem na subtelne, ale wyraziste przełamanie minimalistycznego chłodu jest dopełnienie go elementami w stylu retro. Nowoczesne proste umeblowanie urozmaicić można wybranym meblem vintage, na przykład starą drewnianą szafą lub stylową komodą. Ciekawym rozwiązaniem jest też dopełnienie minimalistycznej aranżacji dodatkami w duchu retro. Może być to stary kilim na ścianie, kolekcja szkła dekoracyjnego z lat sześćdziesiątych wyeksponowana w nowoczesnej witrynie lub tekstylia z wzorami charakterystycznymi dla okresu mid century. Dodanie do minimalistycznej aranżacji elementów vintage nie tylko ociepla wizualnie wnętrza, ale czyni je bardzo stylowymi i wysmakowanymi.

Nieśmiertelna klasyka i akcenty kolonialne

Stonowane wnętrze utrzymane w klasycznej stylistyce to doskonała baza do wyeksponowania elementów w stylu kolonialnym, które nadadzą aranżacji wyszukanego sznytu i wprowadzą do niej powiew egzotyki. Klasyczne harmonijne meble dobrze komponują się z kolonialnymi dodatkami, takimi jak dekoracyjne rzeźby zwierząt, stylizowane skrzynie i walizki, plakaty z dawnymi reklamami, lustra w masywnych drewnianych ramach, mosiężne świeczniki czy wiatraki podsufitowe. Kolonialne dekoracje są bardzo efektowne i nadają wnętrzom ekskluzywnego wyrazu, ale trzeba stosować je z umiarem, aby uniknąć efektu nadmiaru i wizualnego chaosu. Warto też mieć na uwadze, że zdecydowanie lepiej prezentują się w większych pomieszczeniach. Niewielkie przestrzenie mogą przytłoczyć, dając wrażenie przeładowania i deficytu przestrzeni. Wnętrzom wzbogaconym o elementy kolonialne można dodać lekkości poprzez jasną subtelną kolorystykę ścian i zapewnienie odpowiedniej ekspozycji wnętrza na działanie światła naturalnego.

Uniwersalne scandi i elementy glamour

Połączenie stylu skandynawskiego i glamour dopracowało się własnej nazwy: scandi glam. To zestawienie charakteryzuje się komponowaniem bezpretensjonalnej nordyckiej estetyki z nutą strojności i blichtru. Można łączyć w nim naturalne drewno z dodatkami w kolorze złota bądź różowego złota, modyfikować proste meble poprzez dodanie do nich ozdobnych uchwytów bądź nóżek, a do aranżacji wprowadzić dekoracje w geometrycznych kształtach (np. z motywem sześcioboku). Skandynawską neutralną bazę kolorystyczną opierającą się o biele, szarości i beże, przełamać warto dodatkami w kolorze pudrowego różu, butelkowej zieleni czy nasyconego granatu. Sposobem na ożywienie nordyckiego ascetycznego wnętrza może być również zastosowanie bogatego w formie wyróżniającego się oświetlenia, na przykład mieniących się w świetle żyrandoli z kryształkami.

Styl skandynawski i surowy industrializm

Dzięki swojemu uniwersalnemu i bezpretensjonalnemu charakterowi styl skandynawski doskonale nadaje się do łączenia z elementami innych konwencji aranżacyjnych. Kolejną z nich jest stylistyka industrialna. Bardzo dobrze może wyglądać zarówno wnętrze typowo skandynawskie wzbogacone loftowymi akcentami, jak i industrialny projekt z akcentami utrzymanymi w duchu scandi. W pierwszym z wymienionych przypadków nordycką stylistykę można uzupełnić o elementy fabrycznego wystroju, zindustrializowane oświetlenie czy surową ścianę z oryginalnej starej cegły. Drugi wariant opiera się o ocieplenie industrialnych aranżacji meblami z drewna, tekstyliami z naturalnych materiałów i jasnymi neutralnymi barwami dodatków. Do industrialnego wnętrza warto również zaprosić naturę poprzez wprowadzenie roślin doniczkowych i lnianych subtelnych w wyrazie tekstyliów.

Jeśli chcecie na własnej skórze doświadczyć naszych mebli, na własnej skórze poczuć ich fakturę, albo porozmawiać o wizji na Wasze przestrzenie, zapraszamy do naszych Salonów Mebli Skandynawskich w Warszawie (Domoteka i Qbik) oraz w Poznaniu.

Mogą Ci się także spodobać
Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *